Poland

In Poland, KOD is divided into Regions, corresponding to voivodships, each having up to 3 Coordinators. Each region is further divided into local structures.

KOD headquarters also oversee regions outside of Polish borders, corresponding to countries or geographical regions, under the umbrella term of KOD Polonia. These foreign regions gather KOD supporters among Polish citizens abroad. KOD International, which is targeted at Poles in international communities as well as foreigners, also forms a separate Region.

A full list of KOD Regions and their Coordinators is available here (in Polish).

The regional Coordinators, as well as all of KOD’s sections and activities, are overseen by the Board, its Plenipotentiaries and the Revision Committee:

Board:

  • Magdalena Filiks
  • Mateusz Kijowski
  • Krzysztof Król
  • Małgorzata Lech-Krawczyk
  • Krzysztof Łoziński
  • Jarosław Marciniak
  • Radomir Szumełda

Revision Committee:

  • Michał Klementowski
  • Elżbieta Pytlarz
  • Paweł Wimmer

Regional branches:

Lower Silesian Region:

President of the Regional Board: Małgorzata Lech-Krawczyk
Regional Board Members: Artur Brzozowski, Jacek Głomb, Bogdan Leszkiewicz, Bartłomiej Nowotarski, Maciej Pokrzywa, Marta Wosak
Regional Revision Committee: Stanisława Kuzio-Podrucka, Irena Maciuszonek-Czorycka, Lucyna Podwojewska
Regional Peer Court: Małgorzata Dobrowolska, Tomasz Jakubiec, Michał Kuszyk, Tadeusz Titow, Andrzej Trzynadlowski

Kuyavian-Pomeranian Region:

President of the Regional Board: Aleksandra Solecka
Regional Board Members: Agata Musiał, Roman Piotrowski, Przemysław Roszek, Karol Słowiński, Rafał Sobaszkiewicz, Danuta Stępkowska
Regional Revision Committee: Aleksandra Basikowska, Ewa Mikuła, Franciszek Żmidziński
Regional Peer Court: Tadeusz Kaniewski, Ryszard Musielak, Andrzej Olszewski, Krzysztof Ołtarzewski, Wojciech Zarzycki

Lublin Region:

President of the Regional Board: Krzysztof Kamiński
Regional Board Members: Adam Kalbarczyk, Grzegorz Kolek, Arkadiusz Pisarski, Iza Rozmysł, Bartosz Sierpniowski, Waldemar Zyglewski
Regional Revision Committee: Henryk Belka, Maria Joanna Noskiewicz, BożennaWasilewska
Regional Peer Court: Sylwia Bogusz, Anna Markowska, Ewa Mrożkiewicz – Zielińska, Marzena Szymkiewicz-Lewandowska, Krzysztof Urbański

Lubusz Region:

President of the Regional Board: Dariusz Nocek
Regional Board Members: Mateusz Brodziński, Tatiana Sawicka, Patryk Nowakowski, Adam Gasiewicz
Regional Revision Committee: Romana Mucha, Aneta Lamcha, Józef Stężycki
Regional Peer Court: Wiesław Kotyza, Krzysztof Burzyński, Stanisława Danuta Gryglik, , Janusz Piechowiak, Leszek Pielin.

Łódź Region:

President of the Regional Board: Mirosław Michalski
Regional Board Members: Katarzyna Knapik, Michalina Engel, Piotr Kujawiński, Wojtek Ossowicki, Jarosław Płuciennik, Jakub Stawicki
Regional Revision Committee: Ewa Radowicz, Michał Karowicz, Elżbieta Jankowska
Regional Peer Court: Anna Ginalska, Ewa Kruszyńska, Monika Marcinkiewicz-Bachlińska, Jerzy Morka, Robert Szczerbaniak

Lesser Poland Region:

President of the Regional Board: Danuta Czechmanowska
Regional Board Members: Piotr Środa, Tadeusz Kuś, Przemysław Lewandowski, Michal Grzemowski, Andrzej Kowalczyk, Fryderyk Zoll
Regional Revision Committee: Mirosław Zawisza, Beata Mauthe-Lalowicz, Jan Węgrzyn
Regional Peer Court: Ania Kunstman, Adam Grobler, Tomasz Wojciechowski, Wojciech Gąsiorowski, Magdalena Kobylańska

Masovian Region:

President of the Regional Board: Mateusz Kijowski
Regional Board Members: Gerard Parzelski, Włodzimierz Dębski, Anita Szymańska, Joanna Dymowska-Moussa, Maciej Orłowski, Magdalena Röhrig
Regional Revision Committee: Krystyna Świerzewska, Leszek Grelak, Piotr Kaliszek
Regional Peer Court: Agnieszka Afeltowicz, Artur Dobrzyński, Artur Stachurski, Luiza Krongauz, Weronika Szemińska

Opole Region:

President of the Regional Board: Waldemar Hartman
Regional Board Members: Barbara Filipczuk, Michał Korbański, Maciej Sosiński, Tomasz Stochniał, Adam Świtlik, Marcin Tumulka
Regional Revision Committee: Barbara Dowiat, Barbara Skórzewska, Małgorzata Żyńczak
Regional Peer Court: Andrzej Labocha, Zbigniew Malarz, Krystyna Pawłowska, Jacek Różycki, Katarzyna Szendzielorz

Podlaskie Region:

President of the Regional Board: Dorota Małgorzata Zerbst
Regional Board Members: Katarzyna Karaszewska, Marek Bobowik, Teresa Elwira Śliwińska, Karol Krzywiec , Jan Makar, Waldemar Żółtowski
Regional Revision Committee: Marek Tadeusz Epler, Danuta Rybakowska, Grzegorz Gołębiowski
Regional Peer Court: Małgorzata Andron, Bożena Ferenc, Anna Kraśnicka, Marek Szulc, Marek Dąbrowski

Podkarpackie Region:

President of the Regional Board: Kuba Karyś
Regional Board Members: Tomasz Soliński, Robert Burek, Witold Domański, Joanna Buława, Adrian Krzanowski, Darek Wojakowski
Regional Revision Committee: Renata Szyndak, Maria Mitrega, Mariusz Gierlak
Regional Peer Court: Magdalena Malecka, Marek Marcus Motyka, Grażyna Więcek
Elżbieta Romańska, Anna Knap

Pomeranian Region:

President of the Regional Board: Radomir Szumełda
Regional Board Members: Maja Augustynek, Jacek Kędra, Michał Piotr Szulc, Katarzyna Wiśniewska, Kacper Pawlaczyk, Tomasz Bemben
Regional Revision Committee: Anna Kocińska, Andrzej Sulkowski, Krystian Kosiński
Regional Peer Court: Jacek Rakuć, Ewa Topór-Nawarecka, Barbara Goworowska-Milewska Monika Nowińska-Retkowska, Piotr Ejsmont

Silesian Region:

President of the Regional Board: Jarosław Marciniak
Regional Board Members: Bartłomiej Piotrowski, Boris Fleites Jończyk, Izabela Rak, Magdalena Nurzyńska, Agata Stemplewska, Paweł Szczepanek
Regional Revision Committee: Barbara Tarmas, Jan Liniewiecki, Zbyszek Tru
Regional Peer Court: Anna Lasek-Starzec, Barbara Zygmańska Grzegorz Olszewski, Grzegorz Pelc, Aleksander Janson

Świętokrzyskie Region:

President of the Regional Board: Monika Szafraniec
Regional Board Members: Michał Karendał, Andrzej Wysocki, Jarosław Gałkiewicz, Andrzej Stróżyk, Stanisław Adamski, Zbigniew Pręgowski
Regional Revision Committee: Izabela Jaros, Agnieszka Szufel-Figurska, Małgorzata Tomicka
Regional Peer Court: Dagmara Głodowicz-Mazurek, Paweł Nyczaj, Jan Radzikowski, Urszula Szrek-Adamska, Czesław Ulrich

Warmian-Masurian Region:

Reorganisation in progress.

Greater Poland Region:

President of the Regional Board: Sławomir Majdański
Regional Board Members: Tomasz Adamiec, Grażyna Maria Ciesielska, Zdzisław Kałek, Izabela Milewska, Adriana Machowiak, Grzegorz Borys.
Regional Revision Committee: Dorota Motylińska, Piotr Dybczyński, Krzysztof Janczewski
Regional Peer Court: Piotr Gąsiorowski, Marek Mondry, Krystyna Stachowiak, Jolanta Wesołowska , Jerzy Ratajczak

West Pomeranian Region:

President of the Regional Board: Magdalena Filiks.
Regional Board Members: Mikołaj Marecki, Anita Zdrojewska-Lichosik, Adrian Trydeński, Adam Reimann, Katarzyna Paprocka, Magdalena Kubiak-Jacura
Regional Revision Committee: Marianna Urycka, Danuta Sobczak-Domańska, Teresa Bekier.
Regional Peer Court: Barbara Pyć – Podlewska, Krzysztof Ulanowski, Jolanta Rychter, Elżbieta Gumińska-Wasiak, Natalia Majkowska.